Jak radzić sobie z trudnymi emocjami dziecka?

Aby nauczyć się reagować na trudne zachowania dziecka bardzo ważne jest zrozumienie tego, co dziecko w danym momencie czuje. Poznanie podłoża trudnych emocji i zrozumienie ich przyczyn pozwala na przysłowiowe wejście w buty dziecka i wspólne znalezienie strategii, która przyniesie ulgę. 

Czym są trudne emocje? 

Trudne emocje pojawiają się najczęściej sytuacji niezaspokojonych potrzeb. Oznacza to, że kiedy dziecko ma problem z zaspokojeniem jakiejś potrzeby – na przykład – nie dostanie tego czego chce lub musi zrobić coś na co nie ma ochoty bardzo prawdopodobne, że w odpowiedzi pojawi się u niego trudna emocja.  

Co charakteryzuje trudne emocje? 

Przede wszystkim należy pamiętać, że trudne emocje są trudne nie tylko dla otoczenia, ale także dla dziecka. Cechą charakterystyczną trudnej emocji jest brak możliwości poradzenia sobie z nią. Jest to emocja niezrozumiała, zalewająca i często towarzyszy jej poczucie “nie wiem co się ze mną dzieje”. Najczęściej na liście trudnych emocji wymienia się: złość, smutek, zazdrość, lęk, nienawiść, strach czy niepokój. 

Jak pomóc dziecku doświadczającemu trudnych emocji? 

Wiesz już, że trudne emocje i zachowania, które są ich skutkiem są trudne nie tylko dla otoczenia, ale także (i przede wszystkim) dla dziecka, które ich doświadcza. Co możesz zrobić, aby pomóc dziecku? 

Co może zrobić dorosły? 

  • Rozmawiać o emocjach 
  • Zadbać o potrzeby dziecka (w tym o przewidywalność i rutynę) 
  • Wspierać rozwój społeczno-emocjonalny 
  • Nauczyć dziecko technik relaksacyjnych i pokazać różne strategie radzenia sobie ze stresem 
  • Warto wykorzystać gotowe karty pracy, które wspierają w rozmawianiu o złości czy smutku. Przykładem może być Rozpoznajemy emocje. Zestaw ćwiczeń, plan i kart z pomocetus.pl.

Zacznij od siebie! 

Aby skutecznie pomagać dzieciom radzić sobie z emocjami musimy sami zastanowić się nad tym jak my dbamy o naszą regulację. Dziecko w rozwoju potrzebuje dobrze wyregulowanego dorosłego. Im lepiej radzimy sobie ze sobą, tym lepiej z dzieckiem, ale też tym lepiej dziecko będzie radziło sobie przy nas. Ważne jest, aby dorosły rozumiał własne emocje i nie uciekał o trudnych tematów.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak radzić sobie z trudnymi emocjami dziecka odwiedź Platformę Kursową, na której czeka na Ciebie specjalnie przygotowany kurs! ❤️