Niezwykle ważna jest znajomość własnych możliwości oraz umiejętność odczytywania sygnałów płynących z organizmu. Wcześnie zauważone i rozpoznane symptomy świadczące o wypaleniu zawodowym dają możliwość do poprawienia własnego funkcjonowania i przeciwdziałania wypaleniu w przyszłości. W obecnym szybkim tempie życia zawodowego zadbanie o siebie staje się nie tylko luksusem, lecz wręcz koniecznością.
Nauczyciele pełnią niezwykle istotną funkcję w kształtowaniu przyszłości młodych umysłów. W pracy edukacyjnej, gdzie codziennie spotykają się z rozmaitymi wyzwaniami, zadbanie o siebie staje się dla nich kluczowym elementem utrzymania równowagi psychicznej oraz fizycznej. Współczesny nauczyciel to nie tylko przewodnik w świecie wiedzy, ale też opiekun, mentor i nierzadko psycholog.
Nauczycielom często przychodzi radzić sobie z trudnościami uczniów, rozwiązywać konflikty i wykonywać mnóstwo innych obowiązków pochłaniających spore pokłady energii. Z tego powodu tak ważne jest rozumienie, czym jest wypalenie zawodowe i jakie są jego przyczyny. Nie można też zapomnieć o podejmowaniu działań profilaktycznych, które pozwolą na skuteczną ochronę przed tym problemem.
Wypalenie zawodowe to stan całkowitego wyczerpania organizmu. Powstaje w wyniku przeciążenia emocjonalnego i fizycznego, którego źródło ma miejsce w środowisku pracy. Może być wynikiem natłoku obowiązków, dużego stresu czy poczucia bezsensu wykonywania pracy. Wypalenie zawodowe często występuje wśród tzw. zawodów pomocowych – związanych z pracą z drugim człowiekiem.
Jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do wypalenia zawodowego jest nadmierne obciążenie pracą. Osoby wykonujące tzw. nadgodziny bądź stawiające ciągłe wysiłki celem sprostania wymaganiom zawodowym, są bardziej narażone na ten stan. Co więcej, sporą rolę odgrywa stres związany z pracą, który może wynikać z presji, rywalizacji czy braku kontroli nad sytuacją zawodową.
Przyczyn wypalenia zawodowego jest wiele i nie sposób wskazać je wszystkie. W dużej mierze zależy to od indywidualnych charakterystyk danej osoby, w tym m.in. od odporności psychicznej i zasobów. Niemniej jednak wypalenie zawodowe może spotkać każdego i dobrze jest znać jego przyczyny, by w miarę możliwości w przyszłości móc minimalizować lub unikać okoliczności przybliżających nas do stanów wyczerpania pracą.
Podobnie jak w przypadku przyczyn, istnieje długa lista objawów wypalenia zawodowego. Rozpoznanie wymaga dużej znajomości siebie i własnego organizmu. Osobom dotkniętym wypaleniem zawodowym często towarzyszy poczucie bezsensu wykonywanej pracy. Nierzadko zastanawiają się, dlaczego w ogóle angażują się w swoje zawodowe obowiązki i tracą motywację do wykonywania zadań, które kiedyś wydawały się satysfakcjonujące. Do tego trzeba doliczyć:
Na szczęście istnieje wiele sposobów na przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. To, jaką strategię przyjmiesz, jest sprawą indywidualną. Każdy z nas potrzebuje czegoś innego, aby poczuć się dobrze. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych rozwiązań, które w trosce o dobrostan psychiczny i fizyczny możesz wdrożyć już dziś!
Czasem wypalenie zawodowe jest tak silne, że możemy nie mieć sił poradzić sobie z tym sami. Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się po pomoc do specjalistów wspierających osoby w tym zakresie – psychologów, psychiatrów czy terapeutów. Miej na uwadze, że tylko opiekując się sobą (w pierwszej kolejności) jesteśmy później w stanie pomagać innym. Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami znajdującymi się na naszym blogu. Koniecznie odwiedź też nasz kanał na YouTube!.
Znańska-Kozłowska, K. (2013). Wypalenie zawodowe – pojęcie, przyczyny i objawy. Dostępny w internecie: https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171356705
jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 09:00-15:00