Praca z uczniem ze spektrum autyzmu

Uczeń ze spektrum autyzmu to uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Kluczowe jest poznanie zaburzenia oraz dostosowanie sposobu pracy do możliwości naszych podopiecznych. Budowanie relacji może okazać się trudniejsze niż w przypadku pracy z dzieckiem neurotypowym i niejednokrotnie stanowi dla Nauczyciela (niezwykle piękne) wyzwanie! 

Wskazówki dla Nauczyciela 

Praca z uczniem ze spektrum autyzmu wymaga od nauczyciela jeszcze więcej zaangażowania. Niejednokrotnie może być frustrująca i obarczona poczuciem, że stoimy w miejscu. Wychodząc naprzeciw wielu pytaniom i potrzebom przygotowaliśmy kilka wskazówek dla nauczyciela, pracującego z uczniem ze spektrum autyzmu. 

Uczeń ze spektrum autyzmu. Wskazówki dla Nauczyciela: 

  1. Dowiedz się czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu. Bardzo ważne w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu jest rozumienie zaburzenia. Czytaj, doszkalaj się, pytaj! Poznanie zaburzenia to pierwszy krok na drodze w efektywnej pracy z dziećmi ze spektrum.   
  2. Poznaj swojego Ucznia. Nie zakładaj, że każde dziecko ze spektrum autyzmu “jest takie samo”. Skup się na indywidualnym podejściu. Dowiedz się czym interesuje się Twój podopieczny, jakie ma potrzeby, preferencje sensoryczne czy sposoby redukcji odczuwanego napięcia.  
  3. Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa. Dla ucznia ze spektrum autyzmu poczuciem bezpieczeństwa elementem składowym może być m.in. rutyna i powtarzalność. Zadbaj o to, aby opracować plan dnia lub zajęć i staraj się go trzymać. Pomyśl o stałych elementach, które możesz wprowadzić w kontakcie z Uczniem.  
  4. Dopasuj otoczenie do potrzeb Twojego Ucznia. Zadbaj o warunki, w których poczuje się komfortowo. Poznaj indywidualne potrzeby i staraj się zagospodarować przestrzeń z ich uwzględnieniem.  
  5. Znajdź drogę komunikacji. Każde dziecko może komunikować się w inny sposób. Zadbaj o to, aby zrozumieć sposób komunikowania Twojego Ucznia. Bądź cierpliwy, daj czas na reakcję lub odpowiedź. 

Współpraca z rodzicami 

Dlaczego współpraca nauczyciela z rodzicami jest ważna? Przede wszystkim w ten sposób łatwiej wesprzeć dziecko. Jednocząc siły, możecie pomóc sobie nawzajem lepiej zrozumieć ucznia i dzięki temu skuteczniej rozwiązywać pojawiające się problemy. Celowe i ujednolicone współdziałanie ułatwi Ci pracę, a rodzicom da poczucie, że mają realny wpływ na funkcjonowanie szkoły. Więcej o tym, jakie są sposoby na efektywną współpracę z rodzicami tutaj.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze