Lalki i pacynki jako metoda pracy z dzieckiem

Znaną od wielu lat i wydawać by się mogło najprostszą pomocą dydaktyczną, która w dalszym ciągu może konkurować z multimedialnymi rozwiązaniami dzisiejszych czasów są lalki i pacynki.

Fenomen lalek i pacynek, czyli jakie korzyści przynoszą w pracy z dzieckiem?

Wydaje nam się, że główną zaletą lalek i pacynek jest ich uniwersalność. Mogą być wykorzystane w różnorodny sposób i stanowić pomoc do wielu zajęć – od nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego do terapii indywidualnej czy terapii traumy.Właściwe wykorzystanie lalek i pacynek pozwala zwrócić uwagę dziecka i ukierunkować ją na dowolny temat. Jest to forma zabawy, którą w kreatywny sposób możemy wprowadzić w codzienną naukę (o tym, jak ważna jest kreatywność w pracy z dziećmi możecie przeczytać tutaj).Nie bez powodu często mówi się o nauce na błędach. Każdy z nas najlepsze wnioski wyciąga z własnych doświadczeń. Ta zasada dotyczy także dzieci, które najlepiej zapamiętują doświadczając. Wykorzystanie kolorowej lalki dostarcza dziecku wielu bodźców, dzięki czemu angażuje je w proponowaną aktywność. Dziecko posługując się pacynką lub skupiając na niej uwagę lepiej zapamięta treści związane z omawianym tematem. Prawdopodobnie skojarzy je z zabawą, która z kolei łączona jest z przyjemnością. W przyszłości łatwiej powróci do tego wspomnienia.Lalki i pacynki mogą być sposobem na poprawę komunikacji uczniów. W doświadczeniach psychologów dziecięcych oraz pedagogów często wybrzmiewa fakt, że dziecko łatwiej wchodzi w interakcję z pacynką niż opiekunem. Za pomocą pacynki dzieci komunikują trudne dla nich treści, ale również pochwały czy komunikaty, z których wypowiedzeniem miały problem. Można wykorzystać tę metodę na przykład w rozwiązywaniu konfliktów grupowych lub w rozmowie z dzieckiem nieśmiałym, które potrzebuje czasu i przestrzeni na nawiązanie rozmowy.

Jak pracować z pacynkami? Zasady, o których warto pamiętać.

Należy pamiętać, że lalki i pacynki stanowią jedynie pomoc – nie powinny stać się celem zajęć samym w sobie. Zadaniem opiekuna jest zbudowanie interesującej atmosfery, dzięki której nauka stanie się bardziej atrakcyjna lub trudne treści łatwiejsze do zakomunikowania.

O czym należy pamiętać wykorzystując pacynki w pracy z dzieckiem?

Powszechnie przyjmuje się, że lalki i pacynki sprawdzą się w pracy z małymi dziećmi. Co prawda wykorzystanie tej metody może okazać się prostsze w klasach młodszych, nie znaczy jednak, że nie możesz posłużyć się pacynką w trudnej rozmowie z nastolatkiem. Pamiętaj o indywidualnym podejściu do dziecka oraz grupy. Zawsze weź pod uwagę czynniki tj. stopień rozwoju emocjonalnego, społecznego czy intelektualnego. Dzięki temu dopasujesz wybraną strategię do konkretnej osoby i okoliczności.Zadbaj o siebie. Praca z wykorzystaniem lalek i pacynek będzie najbardziej owocna, kiedy poczujesz się w niej swobodnie. Przygotuj się wcześniej, tak aby nie znaleźć się w stresującej sytuacji kiedy na przykład nie wiesz w jaki sposób operować pacynką w zabawie. Im bardziej autentyczna będzie interakcja, tym większe prawdopodobieństwo zaangażowania Twoich podopiecznych.Zacznij stopniowo. Młodsze dzieci mogą wystraszyć się dużych lalek, które zaczynają z nimi rozmawiać. Kiedy masz obawę, jak dziecko zareaguje najbezpieczniej jest zacząć od małych pacynek (np. nakładanych na palce) i stopniowo wprowadzać nowe.Okazuje się, że nawet w dzisiejszych czasach tak prosta zabawka, jak lalka czy pacynka może okazać się elementem, dzięki któremu nasze zajęcia staną się znacznie bardziej angażujące i wzbudzą zainteresowanie dziecka. Włączenie do codziennej pracy elementów zabawy nie tylko wpływa na wyobraźnię, ale także poprawia relację i sprzyja bardziej efektywnej nauce.A Ty? Jaką pacynkę wykorzystasz podczas najbliższego spotkania ze swoim podopiecznym? :)Źródła:
  1. Olejnik, U. (2013). Magia pacynek – doświadczenia w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Dostępny w internecie: https://apgr.wssp.edu.pl/wp-content/uploads/2013/12/Magia-pacynek-%E2%80%93-do%C5%9Bwiadczenia-w-pracy-z-dzie%C4%87mi-niepe%C5%82nosprawnymi.pdf

Ta witryna używa plików cookie, aby móc wyświetlać Tobie najlepiej dopasowane treści. Dowiedz się więcej o polityce plików cookie